Zajímá vás, jaké barvy budou vládnout jaru a létu 2016? V tom případě čtěte dál ;)

Začalo jaro, venku zpívají ptáci. Ale jaké barvy budou letos na jaře a v létě moderní a neměly by tak chybět ve vašem interiéru?

Stejně jako každý rok, byla i letos zvolená barva roku (podle firmy Pantone Colour Institute). Ovšem letos byly poprvé zvolené dvě barvy: Pudrově růžová (někdy se setkáte s názvem růženinová) a světlounce modrá. Tyto dvě barvy ovládly snad všechny kolekce světových modních značek a neměly by chybět ve vašem interiéru (a ani šatníku 😉 ).

Významnou inspirací pro jarní barvy bylo prolínání ženského a mužského světa – snaží se smazat genderové rozdíly, které jsme až doteď považovali za pevně dané. Jinými slovy se jedná o barvy, které jsou vhodné pro ženy i muže. Takže pokud se s partnerem nemůžete domluvit, jakou barvu dáte do pokoje, letošní jaro vám přiníší jedinečnou možnost „kompromisu“ :D.

A jaké barvy to vlastně jsou?

Letošnímu jaru opět dominují pastelové barvy – jsou čerstvé a svěží stejně jako přicházející jaro. Zejména vládnou odstíny modré, růžové a oranžové, které jsou stále oblíbenější.

Jak už bylo zmíněno, chybu neuděláte, pokud si do interiéru pořídíte samolepku ve světle modré nebo růžové barvě. Kombinovat je pak můžete společně nebo je doplníte neutrálními barvami – bílou, krémovou, šedou nebo černou barvou.

Ovšem „IN“ budete i ve chvíli, kdy se ve vašem interiéru objeví nějaká z následujících barev – nebo jejich kombinace 😉

Světle zelená

Typická jarní barva – přesně takovou má jarní tráva nebo čerstvé listy na stromech. A proč si třeba do obývacího pokoje nepořídit samolepku stromu v této barvě? Uklidní vás a jarně naladí i ve chvíli, kdy byste nejraději nevystrčili nos z pokoje.

Mořská mušle

Světle modro-zelená barva, která ve vás vzbudí pocit jemnosti a klidu. Perfektně ladí s neutrálními barvami nebo teplými odstíny. Použijte ji například v dětském pokojíčku nebo ložnici.

Námořní modrá

Velice intenzivní a sytá barva, která vyjadřuje klid hlubiny moře. Navozuje pocit úniku a odpočinku. Skvěle se kombinuje s neutrálními tony a hnědými odstíny – získáte tak elegantní a rustikální vzhled interiéru.

Fialovo-šedá

Šedá klasika s podtonem fialkové. Z letošních jarních barev je to jediný neutrální odstín, který se hodí ke všem ostatním ostatním. Navíc se bude skvěle vyjímat například v obývacím pokoji.

Ledová káva

Neutrální barva, která se prostě hodí ke všemu. Je jemná a zemitá. Doporučuji tento odstím použít především v ložnici.

Broskvová

Světle oranžová barva, která symbolizuje přátelství a hravost. Navozuje pocit tepla a vyzdvihuje ženskost. Je to ideální barva do dívčích pokojíčků.

Pryskyřníková

Žlutá sytá barva, která váš interiér rozzáří. Jedná se o nejvýraznější barvu z kolekce – však také znázorňuje štěstí a to by mělo být dost výrazné 🙂 Tuto žlutou doporučuji použít pouze jako doplňkovou barvu v interiéru k neutrálním barvám (šedé nebo černé). Můžete ji použít k rozzáření obývacího pokoje.

Fiesta

Žluto-červená barva (nebo také tmavě oranžová) vám dodá energii, vzrušení a svobodomyslnost. Je to nepřehlédnutelná barva, která v interiéru může nahradit červenou. Ovšem nepoužila bych ji v ložnici (a červenou vlastně taky ne). Zkuste touto barvou oživit třeba jídelnu.

I když jsou barvy pro lerošní jaro a léto stanovené, hlavní je, abyste se ve svém domě cítili dobře – nepořizujte si věci, které vám nesedí jenom proto, že jsou v módě. Ovšem pokud vám letošní odstíny sednou, dají se použít v interiéru, na oblečení a dokonce je najdete i v kadeřnických studiích 🙂

Designérka Míša

Designérka bytového designu, aktuálně na volné noze. Miluje minimalismus, puntíkaté šaty, motýlky, Bauhaus a především módní mola - česká i světová. Ráda poradí se vším, co se týká výzdoby interiérů.

Žádné komentáře

Přidejte komentář