Jak vybrat vhodné barvy pro samolepky – vliv na náladu

Dnes vám pomůžeme s výběrem vhodné barvy pro dekorativní samolepky na zeď. Vaše oblíbené barvy necháme tentokrát stranou, stejně jako barvy okolního prostředí. Oba tyto faktory jsou důležité při výběru barvy, ale neukazují nám, jaký vliv na nás mají základní barvy. Mezi ně patří:

  • červená,
  • žlutá,
  • zelená,
  • modrá.

Doplňkově jsme vybrali tipy i pro následující barvy:

  • oranžová,
  • fialová,
  • černá,
  • bílá.

O barvách jsme už psali dvakrát – jednou v článku o módních barvách pro jaro/léto 2014 a v rychlém návodu, pro výběr nejkrásnější samolepky.

Červená barva

Je vždy spojována s pohybem, horkem, energií a také vášní. Tato barva je velmi silná, intenzivní a nenechá vás v klidu. Zahřeje vás pouhým pohledem, protože si ji spojujeme s horkým sluncem a ohněm. Červená vzbuzuje také milostné vášně.

Červená barva se rozhodně nehodí do pracovny – je rušivá, nenapomáhá koncentraci a práci. Je vhodná do místností, kde potřebujete nakopnout, probudit. Chodba, jídelna (podporuje i chuť k jídlu), … A ano také do ložnice. Zde je kombinace červené a černé barvy vítaná, leč v nás probouzí hromady vášně a chutí na milování.

Oranžová barva

Nespoutanost, síla a orient – to vše se schovává v energické oranžové. Mnozí z nás si ji spojují s dálným Východem (možná díky plodům mandarinek a pomerančů). Oranžovou barvu bychom zvolili například na chodbu, kde je často potřeba získat dostatek energie pro nový pracovní den – a dále později získat další energii, kterou nám vzala naše práce.

Žlutá barva

Je skvělá pro soustředění a pro podporu naší mentální stránky. Žlutou (a její tlumenější odstíny) bychom zvolili například do centra vašeho bytu – do obývacího pokoje. Žlutá podněcuje výměnu názorů a informací, takže je opravdu ideální do pokojů, kde je důležitá komunikace.

Zelená barva

Příroda, regenerace, symbióza – zelená příroda nám ukazuje, jak je plná síly a vyrovnané energie. Zelená vám pomůže se odpočinkem, doporučujeme vám ji do vašeho osobního prostoru, kde chcete být jen sami sebou a chcete rozjímat nad svým dosavadním životem. Motivy spojené se zelenou barvou bývají ryze přírodní – květiny, vodní živočichové a další.

Modrá barva

Modrá je ideální barva pro ty, kteří musí doma pracovat. Modrá (a její odstíny) pomáhá v soustředění a ukazuje vám správnou cestu. Je tedy ideální do pracovny či podobných míst. Je taktéž uklidňující, takže i pro koupelnu je skvělou volbou.

Fialová barva

Tajemná fialová je už od pradávna spojována s mystikou a duchovnem. A to rozhodně právem, protože podporuje nové myšlenky, rozvíjí představivost a v nás spojuje klid (modrá složka) a energii s vášní (červená složka). Fialovou (ve velmi jemném odstínu) bychom zvolili jako vhodnou barvu pro obývací pokoj.

Černá barva

Černá barva je v použití v interiéru velmi specifická – nedoporučujeme ji používat na všechny stěny v místnosti, ale pouze na jedinou. Samotná černá působí velmi tísnivě a smutně, proto je důležité ji oživit jinou barvou (veselejší – fialovou, žlutou, modrou, …). Na černé zdi skvěle vypadají bílé motivy – zde je kontrast nejlepší pro samolepky na zdi.

Bílá barva

Neutrální, čistá a vyrovnaná – taková je bílá. Vyrovnanost je dána základem bílé – ve vyrovnaných poměrech obsahuje žlutou, červenou a modrou barvu. Bílá je často spojována s volností, čistotou, vzdušností. Ideální je používat bílou pouze v kontrastu se svým protějškem – černou. Jedině tak maximálně vynikne.

Prohlédněte si další samolepky na zeď >>

velkesamolepky-cz-580-390-3-white-orange-2

Ondřej Martinek

Milovník bytového designu, nadšenec do zvelebování svého domova a specialista na nástěnné dekorace. Oblíbil si především abstraktní a přírodní motivy, které lepí všude, kde může.

Žádné komentáře

Přidejte komentář