Uklidňující barvy jsou důležité – rady pro rekonstrukci ložnice

Dnes vám poradíme, jaké zvolit barvy v případě nové rekonstrukce ložnice. Předně pro mnohé – kdy je vhodné začít měnit vzhled ložnice?

Proč měnit barevnost zdí v ložnici?

Průměrně člověk spí 7 hodin denně – ve své podstatě třetinu svého života strávíte v posteli – a velice pravděpodobně to bude v ložnici. Nechcete přeci třetinu žití strávit v místnosti, která se vám nelíbí, nedokážete se v ní uvolnit a dobře vyspat.

Ano to všechno může mít za následek špatný výběr barvy – proto si dnes ukážeme vhodné odstíny, které každou ložnici krásně prosvětlí a navodí ideální atmosféru pro klidný a relaxační spánek.

Teorie světových stran a teplot

Pro výběr vhodné barvy existuje hned několik postupů – jeden z nejnovějších radí, abyste „teplost/studenost“ barvy vybírali dle orientace pokoje vůči světovým stranám. Studenější odstíny barev (šedivá, modrá, zelená…) se hodí především do pokojů, které chcete pocitově ochladit – ty jsou směřované na jih.

Pokud však máte pokoj směrem na sever (bere se v potaz vždy orientace okna), za redakci VelkeSamolepkyNaZed.cz máme pro vás tipy na teplejší barvy. Vždy je dobré vše udržet v rovnováze stejně jako jing a jang. Teplo x chlad musí být v ideálním poměru.

Další metodou pro výběr barvy má základy na kontrastních dvojicích – o těch jsme psali v článku Jak vybrat nálepku na stěnu.

Vliv barev na naši psychiku

Užitečným článkem co se týče výběru vhodných barev (a jejich vlivu na naši psychiku) je tento: http://www.velkesamolepkynazed.cz/vybrat-vhodne-barvy-samolepky-vliv-naladu/. V krátkosti – do ložnice doporučujeme volit tyto barvy:

  • červená (podporuje chtíč),
  • modrá (zklidňuje),
  • fialová (uklidňuje),
  • černá a bílá (neutrální).

V případě kombinace s nástěnnými nálepkami se můžete insirovat prvním článkem o barvách – dobře zde kombinujeme základní i odvozené barvy – základem je kontrast.

Jak vlastně vymalovat

Po výběru vhodné barvy je důležité zvážit, jestli vymalujete touto barvou celou místnost, nebo jen určité stěny. Poměrně zajímavým efektem je zabarvení protilehkých stěn, případně jen jediné – například té za „hlavou“ postele.

Pokud potřebujete interiér opticky zvětšit do výšky, doporučujeme vám nechat podél horní hrany bílý volný proužek – tedy nedomalovat stěnu novou barvou až po strop, ale nechat díky tomu místnost trochu „dýchat“.

Jak jste se s rekonstrukcí a výběrem vhodných barev poprali vy? Máte pro nás nějaké tipy a rady, které nám v článku chybí?

Prohlédněte si tipy na vhodné samolepicí motivy do ložnice >>

Ondřej Martinek

Milovník bytového designu, nadšenec do zvelebování svého domova a specialista na nástěnné dekorace. Oblíbil si především abstraktní a přírodní motivy, které lepí všude, kde může.

Žádné komentáře

Přidejte komentář