„Klienti nevědí, co vlastně chtějí, proto je někdy poměrně náročné jim vyhovět.“ Svěřil se interiérový designer Petr.

Pro dnešní rozhovor jsme pro vás zvolili designéra s více než desetiletou praxí. Jaký vztah má se svými klienty a co si myslí o samolepkách na zeď? Čtěte dál a dozvíte se odpovědi nejenom na tyto otázky 🙂

Přiznávám, že tuto otázku moc ráda nemám, ale zeptat se musím – co tě přivedlo k profesi bytového designéra?

Když musíš, tak musíš (smích). Bytový design jsem začal dělat při studiu architektury. Byl to skvělý přivýdělek a skvěle to doplňovalo moji vizi o architektuře, kdy je vhled budovy podporován vzhledem interiéru a obráceně. Bavilo mě to jako celek. A pořád baví, i když se už zabývám především interiérovým designem.

Dávají ti klienti volnou ruku nebo striktně prosazují svůj názor?

Je to tak 50 na 50. Někteří klienti nemají žádnou představivost a jsou v podstatě rádi, že jim někdo usnadní práci a celé to navrhne za ně. Ale jsou i tací, kteří jsou přesvědčeni, že mé práci rozumí lépe než já a prosazují si naprosté nesmysly.

A snažíš se jim nějak vysvětlit, že jejich nápad není úplně praktický?

Na začátku své kariéry jsem se o to snažil, ale pak jsem zjistil, že tihle klienti vlastně nevědí, co chtějí, proto je někdy poměrně náročné jim vyhovět. Časem jsem se naučil rozpoznávat klienty, se kterými má smysl spolupracovat a se kterými to smysl nemá – a ty rovnou odmítám.

A pokud se tedy s klientem rozhodneš spolupracovat, jsi ochotný za nim dojíždět, nebo se zaměřuješ jenom na ty prařské?

Už jenom Praha. Dojíždění je časově náročné a já toho volného času momentálně moc nemám.

Rozděluješ genderově své klienty? Myslím jestli se ti lépe pracuje s muži nebo ženami?

Přiznám se, že raději pracuji s muži – názorově i vkusově si lépe sedíme. Ženy na můj vkus vyžadují moc doplňků (polštářky, rámečky a jiné lapače prachu), což se mi mnohdy příčí. Takže navrhnu „strohý“ interiér a doplňky si to pak zkazí samy.

Jak vlastně vypadá tvůj byt? Je plný designových vychytávek?

Ani náhodou. Mám spíš takový holobyt, kam chodím jenom přespávat. Jak se říká: kovářova kobyla chodí bosa (smích).

Barva interiéru je jednou z dominant pokoje. Podle čeho vybíráš barvy ty?

Těch aspektů je hodně. Snažim se zohlednit oblíbenou barvu klientů, jaká je to místnost – protože ne každá barva je vhodná do všech pokojů – velikost a světlost pokoje. Ve velkých a prosvětlených pokojích si můžu dovolit větší řádění než v malých komůrkách.

A co si myslíš o samolepkách na zeď? Používáš je ve své práci?

Několikrát jsem je použil. Líbí se mi například v jídelně nebo obývacím pokoji. Ale nejsem zastánce přeplávaného interiéru – pokud je k tomu vhodná volná zeď nevodím důvod, proč vzhled nedoladit.

A co feng shui? Zabýváš se tímto uměmím?

Nezabývám a naštěstí to po mně klienti ani nevyžadují. Ale kdyby se někdo našel, kdo bude chtít zařídit interiér podle feng shui, asi bych ho odmítl.

Petře, moc děkuji za tvůj čas a příjemný rozhovor.

I já děkuju.

Designérka Míša

Designérka bytového designu, aktuálně na volné noze. Miluje minimalismus, puntíkaté šaty, motýlky, Bauhaus a především módní mola - česká i světová. Ráda poradí se vším, co se týká výzdoby interiérů.

Žádné komentáře

Přidejte komentář